BFC236821184
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236821184
Description:
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Series MKT368
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.18 µF