BFC236842125
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236842125
Description:
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" L x 0.315" W (30.00mm x 8.00mm)
Series MKT368
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1.2 µF