BH31FB1WG-TR
Rohm Semiconductor
Product No:
BH31FB1WG-TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
5-SSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 5SSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 5-SSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA