Home / Fixed Inductors / BKPB002520102R2TA6
minImg
BKPB002520102R2TA6
Chilisin Electronics
Product No:
BKPB002520102R2TA6
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Inductance 2.2 µH