Home / LED Drivers / BLED25W-043-C0580
minImg
BLED25W-043-C0580
Thomas Research Products
Product No:
BLED25W-043-C0580
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 21-36V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.44" L x 1.44" W x 0.94" H (87.5mm x 36.5mm x 24.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.282 lb (127.91 g)
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP64
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series BLED-25W
Power (Watts) 25 W
Type Constant Current
Efficiency 87%
Voltage - Output 21 ~ 36V