BLVHDFT187A5TOR
TPC Wire & Cable
Product No:
BLVHDFT187A5TOR
Manufacturer:
TPC Wire & Cable
Description:
CONN QC RCPT 1614AWG F BLUE .187
In Stock : 88700
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 500
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Fully Insulated
Tab Width 0.187" (4.75mm)
Tab Length 0.252" (6.40mm)
Tab Thickness 0.020" (0.51mm)
Color Blue
Terminal Type Standard
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Gender Female
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 14-16 AWG
Series -
Length - Overall 0.795" (20.19mm)