Home / Headers, Male Pins / BM13B-SRSS-TB(LF)(SN)
minImg
BM13B-SRSS-TB(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
Product No:
BM13B-SRSS-TB(LF)(SN)
Description:
CONN HEADER SMD 13POS 1MM
In Stock : 691
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.167" (4.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 50V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 13
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series SH/SR
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 4.9mm