BMH0701P17A2A
Schneider Electric
Product No:
BMH0701P17A2A
Manufacturer:
Schneider Electric
Description:
SERVO MOTOR BMH - 1.2 NM - 8000
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 184.1 / 1300
Operating Temperature -
Diameter - Shaft 0.430" (10.92mm)
Termination Style Connector
Approval Agency -
Encoder Type -
Voltage - Rated 480VAC
Size / Dimension Square - 2.760" x 2.760" (70.10mm x 70.10mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 2.360" (59.94mm)
Weight -
Length - Shaft and Bearing 0.910" (23.11mm)
RPM 8000 RPM
Function Servomotor
Series BMH
Type AC Motor
Power - Rated 700W