Home / Fixed Inductors / BMMA00101030100MX2
minImg
BMMA00101030100MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA00101030100MX2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Inductance 10 µH