BN074E0224J--
KYOCERA AVX
Product No:
BN074E0224J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.366" L x 0.130" W (9.30mm x 3.30mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BN
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.22 µF