BN074I0333K--
KYOCERA AVX
Product No:
BN074I0333K--
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.398" L x 0.205" W (10.10mm x 5.20mm)
Series BN
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.033 µF