BN154I0104K--
KYOCERA AVX
Product No:
BN154I0104K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.697" L x 0.205" W (17.70mm x 5.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BN
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.1 µF