BN274L0684K--
KYOCERA AVX
Product No:
BN274L0684K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.244" (31.60mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.248" L x 0.835" W (31.70mm x 21.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BN
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.68 µF