Home / Fixed Inductors / BPAS000808451R5T00
minImg
BPAS000808451R5T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPAS000808451R5T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 8.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Inductance 1.5 µH