Home / Fixed Inductors / BPCA00070745470M00
minImg
BPCA00070745470M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCA00070745470M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 156mOhm Max
Inductance 47 µH