Home / Fixed Inductors / BPCF00131375150T00
minImg
BPCF00131375150T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00131375150T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.309" (7.85mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18.4mOhm
Inductance 15 µH