Home / Fixed Inductors / BPCI00070746331MA0
minImg
BPCI00070746331MA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00070746331MA0
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 540mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.41Ohm Max
Inductance 330 µH