Home / Fixed Inductors / BPDC00030310100T00
minImg
BPDC00030310100T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDC00030310100T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1212
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 510 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings -
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Inductance 10 µH