Home / Fixed Inductors / BPDH00040418100M00
minImg
BPDH00040418100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDH00040418100M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 840mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Inductance 10 µH