Home / Fixed Inductors / BPDN000404304R7T00
minImg
BPDN000404304R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDN000404304R7T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.65A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.62 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 88.3mOhm Max
Inductance 4.7 µH