Home / Fixed Inductors / BPDR000404162R2M00
minImg
BPDR000404162R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR000404162R2M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72mOhm Max
Inductance 2.2 µH