Home / Fixed Inductors / BPDR00050530100T00
minImg
BPDR00050530100T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPDR00050530100T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 128.3mOhm Max
Inductance 10 µH