Home / Fixed Inductors / BPRR00101041220M00
minImg
BPRR00101041220M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR00101041220M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 73mOhm Max
Inductance 22 µH