Home / Fixed Inductors / BPRR001010518R2TA0
minImg
BPRR001010518R2TA0
Chilisin Electronics
Product No:
BPRR001010518R2TA0
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 8.2 µH