Home / Fixed Inductors / BPSA000707486R8M00
minImg
BPSA000707486R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSA000707486R8M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.74 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series BPSA
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 24MHz