Home / Fixed Inductors / BPSC000404122R2THP
minImg
BPSC000404122R2THP
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC000404122R2THP
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1616
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 143mOhm Max
Inductance 2.2 µH