Home / Fixed Inductors / BPSC00050520560TS0
minImg
BPSC00050520560TS0
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00050520560TS0
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 260mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.08Ohm Max
Inductance 56 µH