Home / Fixed Inductors / BPSC00070745271M00
minImg
BPSC00070745271M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC00070745271M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.64Ohm Max
Inductance 270 µH