Home / Fixed Inductors / BPSC001313802R2N00
minImg
BPSC001313802R2N00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSC001313802R2N00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 17.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance -20%, +40%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8.9mOhm Max
Inductance 2.2 µH