Home / Fixed Inductors / BPSL000906501R6MBN
minImg
BPSL000906501R6MBN
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL000906501R6MBN
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Inductance 1.6 µH
Series BPSL-BN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 100MHz