Home / Fixed Inductors / BPSL001309521R5M00
minImg
BPSL001309521R5M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL001309521R5M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series BPSL
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 90MHz