Home / Fixed Inductors / BPSS00080740100T00
minImg
BPSS00080740100T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSS00080740100T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.25 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.362" L x 0.291" W (9.20mm x 7.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55.6mOhm Max
Inductance 10 µH