Home / Fixed Inductors / BPSY001309516R8M00
minImg
BPSY001309516R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSY001309516R8M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series BPSY
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz