BQ014D0223J
KYOCERA AVX
Product No:
BQ014D0223J
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BQ
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.022 µF