BR100-15RJ8
Riedon
Product No:
BR100-15RJ8
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 100W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Clad
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 6.496" L x 1.614" W (165.00mm x 41.00mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Resistance 15 Ohms
Series BR
Power (Watts) 100W
Package / Case Radial, Rectangular Case
Coating, Housing Type -
Mfr Riedon
Features Moisture Resistant
Failure Rate -
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)