BR200-10RJ8
Riedon
Product No:
BR200-10RJ8
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Clad
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Resistance 10 Ohms
Series BR
Power (Watts) 200W
Package / Case Radial, Rectangular Case
Coating, Housing Type -
Mfr Riedon
Features Moisture Resistant
Failure Rate -
Package -
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)