Home / Memory / BR24C02-10TU-1.8
minImg
BR24C02-10TU-1.8
Rohm Semiconductor
Product No:
BR24C02-10TU-1.8
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
8-TSSOP-B
Description:
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 400 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface I²C
Memory Organization 256 x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-TSSOP-B
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 2Kbit
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V