BRC2518T1R5M
Taiyo Yuden
Product No:
BRC2518T1R5M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1007 (2518 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.3A 80 MOHM SMD
In Stock : 3539
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 1007 (2518 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Inductance 1.5 µH
Series BR, C Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1007 (2518 Metric)
Frequency - Self Resonant 230MHz