BRT120-0R5J8
Riedon
Product No:
BRT120-0R5J8
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 120W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Clad
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 7.165" L x 0.866" W (182.00mm x 22.00mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Resistance 500 mOhms
Series BRT
Power (Watts) 120W
Package / Case Radial, Rectangular Case
Coating, Housing Type -
Mfr Riedon
Features Moisture Resistant
Failure Rate -
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)