BRT500-0R5J8
Riedon
Product No:
BRT500-0R5J8
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 500W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Clad
Height - Seated (Max) 2.382" (60.50mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets
Resistance 500 mOhms
Series BRT
Power (Watts) 500W
Package / Case Radial, Rectangular Case
Coating, Housing Type -
Mfr Riedon
Features Moisture Resistant
Failure Rate -
Package -
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)