Home / Fixed Inductors / BSCH001005055N0SCS
minImg
BSCH001005055N0SCS
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH001005055N0SCS
Package:
0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Inductance 5 nH
Series BSCH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.1GHz