Home / Fixed Inductors / BSCH001005055N1SCP
minImg
BSCH001005055N1SCP
Pulse Electronics
Product No:
BSCH001005055N1SCP
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0402
Description:
FIXED IND 5.1NH 400MA 200MOHM SM
In Stock : 16648
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Inductance 5.1 nH
Series BSCH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.3GHz