Home / Fixed Inductors / BSCH0016080833NK00
minImg
BSCH0016080833NK00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH0016080833NK00
Package:
0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Inductance 33 nH
Series BSCH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.6GHz