Home / Fixed Inductors / BSCH001608084N3K00
minImg
BSCH001608084N3K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH001608084N3K00
Package:
0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 10 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 4.3 nH
Series BSCH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.75GHz