Home / Fixed Inductors / BSCL00201212100L00
minImg
BSCL00201212100L00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL00201212100L00
Package:
0805
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq 45 @ 2MHz
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 15 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Inductance 10 µH
Series BSCL
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 24MHz