Home / Fixed Inductors / BSCQ000603036N2SHR
minImg
BSCQ000603036N2SHR
Chilisin Electronics
Product No:
BSCQ000603036N2SHR
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0201
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 305mA
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±0.3nH
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Ratings -
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Inductance 6.2 nH
Series BSCQ
Type Multilayer
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.1GHz