BST-15/85-D5-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
BST-15/85-D5-C
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.45" H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 85mA, 85mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series BST (3W)
Power (Watts) 3 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 74%