BTE-080-01-F-D-A
Samtec Inc.
Product No:
BTE-080-01-F-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 160POS SMD GOLD
In Stock : 167
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 160
Contact Finish Thickness 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.168" (4.27mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series BTE
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.031" (0.80mm)
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Features Board Guide
Mated Stacking Heights 5.03mm