BTE-080-04-L-D-A-TR
Samtec Inc.
Product No:
BTE-080-04-L-D-A-TR
Description:
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.601" (15.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.031" (0.80mm)
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Features Board Guide
Mated Stacking Heights 16.1mm