BTH-050-02-L-D
Samtec Inc.
Product No:
BTH-050-02-L-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.286" (7.26mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series BTH
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Features -
Mated Stacking Heights 8mm